Plienky, plienky, plienky… a zadočky 😆

1091 Zobrazení 0 Comment
výber plienok

Už dávno pred tehotenstvom som čítala veľa o tom, ako sú vložky, toaletné papiere, tampóny a detské plienky škodlivé, pretože sú bielené chlórom. Pri bielení chlórom sa totiž uvoľňuje vysoko karcinogénny dioxín, ktorý uniká do ovzdušia, vody a aj do plienky.

Preto bolo od začiatku jasné, že si vyberieme eko plienky. Eko plienkami väčšina značiek nazýva plienky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke i životnému prostrediu. Nemali by obsahovať chlór, ftaláty, parfémy či latex.

Pár kúskov “Pampersiek” sa k nám však aj tak dostalo, nechcela som ich len tak vyhodiť do koša a tak sme ich raz vyskúšali. Elinke sa však tak vyhádzal zadoček, že nakoniec predsalen skončili všetky obyčajné Pampers v smetnom koši.

Pampers Pure Protection

Ako prvé sme vyskúšali “eko” verziu Pampersiek – radu Pure. Prvých párkrát bolo všetko v poriadku. Tvrdia na obale, že sú eko a nebielené chlórom. Nebudú však také prírodné ako tvrdia, aj z nich sa vyhadzovala. Zo žiadnych iných eko plienok sa nevyhadzovala. Navyše boli najdrahšie zo všetkých.

Kolorky

Kolorky sú okrem iného aj rozkošné 😍

Najviac sa nám osvedčili Kolorky. Páči sa mi ich marketing, páči sa mi, že sú eko, že je to česká firma, ale zo všetkého najviac sa mi páči, že sú najpríjemnejšie. Sú také mäkké, poddajné. Moja Eli v noci toho nacikala veľa, takže bohužiaľ na noc som jej ich dávať nemohla, ani tie špeciálne určené na noc, pretože ich často precikala.

Po 1,5 roku, keď už toľko v noci nenacikala, sme prešli na nočné Kolorky práve kvôli tomu, že sú najpríjemnejšie.

Babylove Nature

Tieto plienky sú tiež dobré, akurát tvrdšie ako Kolorky a menej sympatické, ale v noci udržali pyžamko suché a zadoček bez zaparenín, a to je hlavné. Používali sme ich na noc do toho 1,5 roku a po 2. roku, kedy sa sama odplienkovala, som ich občas použila počas dňa, keď sme išli von. Len pre istotu. To už som ich ale vyhadzovala suché 😉.

Vlhčené utierky nepotrebujete

Som si vedomá toho, že Eli mala citlivejšiu riťku ako iné bábätká, ale rada by som zdôraznila, že vlhčené utierky nie je dobré používať pri každom prebaľovaní. Je to, samozrejme, dobrá pomôcka na výlety.

Po pôrode som jej asi aj vyše pol roka umývala zadoček pri každej výmene plienky čistou vodou s uteráčikom alebo prírodnou hubkou. Po každom použití som to obarila vrelou vodou. Až neskôr som prešla na eko vlhčené obrúsky, ktoré obsahujú 99,9 % vody, konkrétne 100 % biologicky odbúrateľné bio vlhčené obrúsky Happy Planet. Ešte WaterWipes sú perfektné, obsahujú len vodu a ovocný extrakt, ale tie sú už dosť drahé.

Ak sa stalo, že som si požičala “obyčajnú” vlhčenú utierku, tak sa hneď vyhádzala.

Krém na zadoček

Toto niektorých možno pobúri, ale krém na zadoček tiež nie je potrebný. Hlavne, ak sa používajú tieto menej “chemické” plienky alebo, ešte lepšie, látkové plienky. Cez krém sa pokožke ťažšie dýcha. Jasné, že pokiaľ používate bielené plienky, ktoré sú zväčša z plastu, pokožka vôbec nedýcha, a teda nejaký krém je asi vhodné používať. Inak to nie je nutné, stačí vodou umyť, utrieť do sucha, a v prípade zapareniny som použila Weleda krém proti zapareninám alebo Zinkovú mastičku od Dulcie. Obidve sú prírodné a veľmi účinné.

Sudocrem, Bepanthen a iné chemické krémy vôbec nepoužívam na nič. Ak sa na koži objaví nejaký problém, treba to riešiť aj zvnútra. Chémiou problém len zatláčame naspäť do tela. Napríklad pri často sa vracajúcich zapareninách, ak sa nepoužíva chémia, tak pri plne dojčených deťoch treba určite aj stravu matky zmeniť, vylúčiť mliečne, lepok, cukor a pod.

Starostlivosť o genitálie dievčatka

V pôrodnici mi veľa nepovedali, preto som si musela veľa naštudovať a veľa poradili aj naturopati, tak vám zhrniem moje zistenia:

  • nikdy nenarúšať prirodzenú mikroflóru mydlami, ani prírodnými,
  • rodidlá čistiť vždy smerom spredu dozadu, opačne by sa mohli dostať baktérie z konečníka dopredu a spôsobiť veľmi nepríjemný zápal močových ciest (nezabudnite to aj tatovi zdôrazniť alebo komukoľvek, kto vám ide prebaliť dcérku),
  • ideálne je umývať iba čistou vodou, vždy umyjem vo vani rukou tak, že jemne odtiahnem vonkajšie pysky,
  • čiže na otázku či otvárať pysky alebo neotvárať, som za otváranie, pretože nečistoty sa tam dostanú, môžu sa zapáliť, dokonca sa môžu zlepiť až zarásť pysky,
  • po narodení sa môžu objaviť za vonkajšími pyskami biele hrudky, je to normálne, nesnažte sa to vymývať nasilu, lebo sa to môže zhoršovať narušením prirodzeného prostredia, ja som len veľmi jemne umyla, prípadne čistým prstom jemne zotrela, ak sa mi zdalo, že je toho veľa,
  • krémy natierať iba na vonkajšie pysky, nedávať nič dovnútra
  • používať iba čisto prírodné krémiky,
  • vždy, keď sa dá, nechať zadoček “vetrať” bez plienky, hlavne v lete, keď sa deti najviac potia.

0 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.