Reetha sa mi minula 🙁 smutná správa hneď na začiatok, ešte smutnejšia správa je, že mám príšerne mastné vlasy, nemôžem čakať kým dorazí objednaná Reetha. Dobrá správa však je, že mám doma inú alternatívu, ktorú som ešte ani neskúšala.
Tak sa s vami podelím o prvý pokus
Marocký íl znie v popise dokonale, čístí, viaže na seba mastnotu z pokožky, hydratuje, obsahuje kopec živín a prospešných látok, ako napríklad draslík, železo, magnézium, vápnik.
Poďme na to
V návode na prípravu sa píše, že stačí zaliať vodou izbovej teploty (presne takéto mám rada – rýchlovky), avšak keďže marocký íl je zásaditý, po odporúča sa po ňom kyslý oplach, to už sa mi páči o čosi menej, lebo pri ňom treba dlhšie čakať kým sa vylúhuje a vychladne. Ale nevadí, použijem oplach z ibišteka a konečne si doplním živiny teda.
Ibištek má antibakteriálne a sťahujúce účinky, obsahuje radu biologicky aktívnych látok, vitamíny B, C, karotén, mastné kyseliny a minerálne látky ako napríklad vápnik, železo, fosfor, selén, atď.
Príprava
Pripravila som si marocký íl do hrnčeka. Tieto prášky robím od oka, podľa toho aká konzistencia mi vyhovuje a zásadne miešam všetko nie kovovou lyžičkou, napríklad plastovou alebo silikónovou. Kov vyťahuje vitamíny, možno tých pár sekúnd by ani nevadilo, ale ja už som tak naučená – žiadne vitamíny nemiešam kovovou lyžičkou.
Ibištek som si zaliala podľa návodu 1 lyžicu s pol litrom horúcej vody a čakám na vychladnutie, čo môže trvať aj polhodinu. Čas využijem ako vždy doobeda, buď sa hrám s Eli, upratujem, vysávam alebo chystám desiatu či obed. Po vychladnutí ibištek precedíme a ideme na umytie vlasov.
Tip pre mamy: Eli dám z vnútornej strany vane poháriky s prísavkami, vyhrniem jej rukávy a hrá sa s vodou kým sa sprchujem 😀 prinajhoršom bude celá mokrá, ale aspoň ju vidím a nemusím sa strachovať 😁
Umývanie
Umývanie s marockým ílom je podobné ako s Reethou alebo iným “blatom” 😅. Je dôležité si pamätať, že si umývaš vlasovú pokožku a nie vlasy, preto toto naše blato nanášame hlavne ku korienkom. Hlavu najprv opláchneme čistou, najlepšie “jarnou”, vodou, vyžmýchame a pomasírujeme korienky aby sa živiny lepšie vstrebali a aby sme sa dostali lepšie k vlasovej pokožke. Nanesieme polovicu marockého ílu a necháme pôsobiť chvíľu, zatiaľ môžeme umyť telo. Opláchneme vlasy a ja rada opakujem postup druhou polovicou. Poriadne vymyjeme marocký íl z vlasov, určite tomu venujem niekoľko minút.
Následne si opláchneme vlasy čajom z ibišteka. Robím to na etapy, trochu pomasírujem, trochu nalejem, opäť trochu pomasírujem. Snažím sa, aby si z ibišteka moje korienky zobrali čo najviac. Vlasy nakoniec opláchneme čistou vodou a máme hotovo.
Všetky bylinky a íly nakupujem na natubea.cz.
Sušenie vlasov
Vlasy si jemne vyžmýchame, uterákom mierne presušíme. Vyhýbame sa uterákového turbanu, na 5 minút neuškodí, ale radšej nie dlhšie. A už vôbec s turbanom na hlave nespíme.
Ešte kým sú vlasy vlhké, ich rozčešeme. Vlasy vyfúkame fénom, najlepšie s ionizátorom. Nechávať vlasy často a dlhšie vlhké, môže viesť k lupinám či plesniam. Fén držíme aspoň 10 cm od hlavy a fénujeme vlasovú pokožku, nie vlasy.
Ako to dopadlo?
S prvým použitím marockého ílu som nebola úplne spokojná. Vlasy mi ostali také voskové, ale ako vidno na fotke, na pohľad vyzerali veľmi zdravo. Ale už o pár hodín boli mastné. Čoskoro sa pokúsim znovu a následne aktualizujem článok o ďalšiu skúsenosť. Verím však, že pre suchšie vlasy to musí byť skvelé.
0 Komentáre