Ako na mliečnu chrastu bez chémie? (No poo) 

1782 Zobrazení 0 Comment

Čo je to mliečna chrasta?

Mliečna chrasta je ľudový názov pre Seboreickú dermatitídu. Vyznačuje sa bielymi alebo žltými šupinami zväčša na hlave bábätka (alebo na obočí či zahýboch nosa).

Prečo vzniká u väčšiny babätiek je trochu záhada a rôzne zdroje uvádzajú rôzne príčiny – zanesené telo, nadmerná produkcia mazu, prekyslený organizmus, kvasinky v tele, môže to byť individuálne. Určite závisí aj od veku, v ktorom sa objavuje, ale väčšinou postihuje novorodencov. 

Vieme však, že všetky kožné problémy sú problémy vyvierajuce zvnútra . Pri novorodencoch je to zo zaneseného tela matky. 50 % “bordelu” totiž odovzdávame nášmu bábätku a to sa po pôrode čistí. Napríklad aj novorodeneckým akné, mliečnou chrastou, silnými zapareninami, a pod. Preto treba podporiť tento čistiaci proces prírodnými pomôckami a dať si veľký pozor na použitie chemických krémov, ako Bepanthen, Sudocrem, kortikoidné maste a spol., ktoré tento bordel len potlačia naspäť do tela, nepomôžu bábätku zbaviť sa ho. A my ho v ňom nechceme pestovať, však? 

Preto, za mňa, použitie rôznych šampónov na mliečnu chrastu nie je dobré riešenie. Všeobecne neodporúčam používať šampón na dieťa.

Ako pomôcť telu dieťaťa detoxikovať? 

Celkovo na imunitu a aj na detoxikáciu je dobré deti raz do týždňa kúpať v materinej dúške. 

Kúpeľ pripravujem tak, že si do veľkého hrnca nalejem vodu doplna, pridám 3-4 kopcovité lyžice materinej dúšky (na veľkú vaňu) a nechám prísť po bod varu. Akonáhle sa objavia bublinky, vypínam a zapnem si časovač na 10 minút. Po vylúhovaní precedíme s manželom priamo do kúpeľa. Keď som sama, tak si to precedím do druhého hrnca a tak nalejem do vane.

Poznámka: kúpem v tom deti aj vtedy, keď vidím prvé známky nejakej choroby.

Ako sa prírodne zbaviť mliečnej chrasty?

Olej, hrebeň, žĺtok 

Jedným spôsobom je natrieť hlavičku olejčekom, nechať pôsobiť aspoň hodinu a jemnučko vyčesať. Následne umyjeme hlavičku vodou pri kúpaní. Ak má bábätko veľmi olejové vlásky, môžeme použiť na umytie žĺtky. 

Olej používam iba za studena lisovaný bio marhuľový alebo mandľový. Dá sa aj kvalitný olivový, jojobový alebo nechtíkový olej. 

Kokosový olej sa nedáva na suchú pokožku, pretože vysušuje. On je dobrý, keď ho dáte priamo do vody alebo na vlhkú pokožku. Preto ho pri tomto nepoužívam. 

Rozhodne nikdy nepoužívam Aviril, má hnusné zloženie, s prírodou nemá nič spoločné. Treba si dať pozor, lebo niektoré zdanlivo detské produkty rozhodne nie sú vhodné na detskú pokožku. 

Umytie žĺtkami

Žĺtkami umývam tak, že si do malej plastovej fľaše so sosákom (napr. z Babylove dojčenskej vody) pripravím žĺtka (množstvo závisí od hustoty a dĺžky vlasov, malému bábätku stačia 1-2 žĺtky), zalejem vodou cca 1:1 a poriadne šejkujem, aby vznikla trochu pena. 

Následne pri kúpaní túto zmes jemne nastriekam na vlásky a vankúšikmi na prstoch vmasírujem. Dávkujem žĺtky postupne, aj na trikrát. 

Tento celý postup opakujeme, keď sa opäť objaví mliečna chrasta. 

Sóda bikarbóna

Keďže sa má za to, že mliečna chrasta vzniká pri prekyslení organizmu a sóda bikarbóna je silno zásaditá, môžete spravit kúpeľ s jedlou sódou. Pridajte 1 lyžičku jedlej sódy do kúpeľa a umyte ním bábätko. Hned po kúpaní jemne vyčešte šupiny.

Dá sa pripraviť aj pasta zmiešaním 1 lyžičky sódy s trochou vody. Túto pastu nanesieme na hlavičku, necháme chvíľu pôsobiť, zotrieme vlhkou handričkou, jemne vyčešeme šupiny a umyjeme hlavičku vodou pri kúpaní. Táto metóda mi však príde príliš agresívna na detskú pokožku hlavy, ja osobne som dala len lyžičku sódy do kúpeľa a pomohlo.

Záver 

Nezúfajte, keď sa mliečna chrasta objaví opakovane, stáva sa to často. Jednoducho zopakujte proces, ktorý vám naposledy zabral. 

Je dobré podchytiť mliečnu chrastu v začiatkoch, lebo dokáže poriadne zhrubnúť a rozšíriť sa. Keď má bábätko husté vlasy, treba poctivo popozerať občas hlavičku. Keď už však zhrubla a máte 100 chutí siahnuť už po chémii, tak si skúste predstaviť, koľko bordelu sa snaží vyjsť von z telíčka. To všetko chémiou zatlačíte naspäť. Telíčko sa neprečistí, ale naopak sa viac zanesie a pravdepodobne to vypláva na povrch neskôr a spôsobí horšie problémy.  

0 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.