V tomto článku ste sa mohli dočítať o tom, že som v mladosti neprijímala dostatok vitamínov a živín. Preto mi vlasy v puberte veľmi zredli. A vďaka “úžasnému” zlozvyku, umývať si hlavu každé ráno po dobu asi 15 rokov, moja pokožka na hlave celkom stratila schopnosť prirodzene regulovať maz, pretože sa stala závislou na chémii v šampónoch.
LOW POO
Skúšala som všetko možné aj nemožné. Okrem vyhodenia šampónov. Prešla som na tzv “low poo” (prírodnejšie šampóny resp. šampuky), ale nevedela som si predstaviť, ani na materskej, že by som si neumývala vlasy šampónom, pretože som vedela, že by som musela vydržať veľmi dlho s mastnými vlasmi.
A potom prišiel zvrat v podobe “korony”
Nebudem to skrývať, keď prišiel koronavírus, mala som strach. Počuli sme o tom ešte len od rodiny v Taliansku a ja už som nešla von medzi ľudí s dcérkou. Všetky potraviny som objednávala online a chodili sme s dcérkou len za dom do záhrady. Zvrat teda preto, lebo to bola jedinečná šanca, aby som vyhodila šampóny.
NO POO = BEZ ŠAMPÓNU
Ja som toto obdobie mimoriadnej situácie využila. Začala som jednak cvičiť, ale hlavne som si prestala umývať hlavu šampónom. Zistila som, že tento spôsob má svoj názov – No Poo (No shampoo = Bez šampóna) a našla som množstvo výhod a aj množstvo fanúšikov. V čechách bolo dokonca aj kaderníctvo.
Ako som začala?
Ja som najprv netušila, že je to taká veľká vec a je toľko možností. Chcela som len detoxikovať vlasy od toxínov a chemikálií na vlasovej pokožke, tým, že prejdem na umývanie čisto prírodnými produktmi, ktoré väčšinou nájde každý v kuchyni. Poznala som vtedy na umývanie len sóda bikarbónu a žĺtka.
Začala som tak, že som si vlasy buď len poriadne umyla čistou vodou alebo som pridala sóda bikarbónu. Jasné, že som mala nechutne mastné vlasy, ale ja som asi nikdy nebola viac hrdá na seba! Neviem to ani popísať. Podporou mi bol aj manžel. Povedal, že vraj predtým, keď mi ovoňal ráno vlasy (deň po umytí), tak boli mierne zatuchnuté, ale pár týždňov na No Poo mi príjemne prirodzene voňali vlasy deň po umytí. A to mi povedal, keď som skúšala oplachy jablčným octom!
Prvých pár dní mám aj zapísaných, potom som už nepokračovala, lebo to bola nuda 😅 Vyzeralo to takto:
15. 3. 2020 – Naposledy umyté vlasy šampónom
16. 3. – Čistou vodou
17. 3. – Sóda bikarbóna
18 – 19. 3. Neumyté
20. 3. – Čistou vodou
21 – 23. 3. Neumyté
24. 3. Sóda bikarbónou
Od 15. marca 2020 som si teda vôbec neumyla vlasy šampónom a neviem si to vynachváliť! Je 4. 1. 2021 a najväčší rozdiel vidím v kvalite vlasov. Vlasy sa takmer okamžite prestali štiepiť a lámať. Odjakživa som mala také vlasové “slniečko” okolo tváre, pretože tie malé vlásky neboli schopné dorásť. Zrazu mám dlhú ofinu, pretože tie malé vlásky dorastajú 🤩.
Predtým som si umyla ráno vlasy šampónom a večer keď som niekam chcela ísť, tak už som mala mastné a musela som znova umyť pred nejakou večernou aktivitou. Čiže vydržali asi 10 hodín. Po takmer desiatich mesiacoch na No Poo vydržia cca 20 hodín. Často som však teraz doma a preto vlasy umývam cca 2x týždenne. Viem, že postupne budú moje vlasy naberať na sile aj vďaka vitamínom v prírodných zložkách a budú sa stále menej a menej mastiť.
Poď do toho!
Verím, že som ti týmto článkom minimálne nasadila chrobáka do hlavy. Uvedomenie si – je prvým krokom ku zmene 😉 v tomto prípade to môžeš brať ako uvedomenie si koľko chémie sa do teba za celý život dostalo už len cez šampóny a nehovoriac o farbách na vlasy. Ja sa k chémii už nechcem vrátiť, svoje vlasy si na to príliš cením.
Odporúčam nováčikom stránku natubea.cz, sú tam skvelé články ako začať s touto metódou. Ja budem písať ďalej o tom, ako čo robím ja, treba však všetko prispôsobiť tomu, čo vyhovuje tvojim vlasom.
PS: Nemám prirodzene také vlnité vlasy ako na fotke. Fotka vznikla, keď som skúšala natočiť si vlasy bez použitia kulmy alebo žehličky. Cez noc som ich mala omotané okolo šnúry od župana 😆. Vylúčila som totiž aj žehlenie a kulmovanie vlasov.
0 Komentáre