Deti v chemickom svete – 2. časť

1065 Zobrazení 0 Comment
deti v chemickom svete

Prichádzam s druhou časťou článku “deti v chemickom svete”. V prvej časti som sa venovala za mňa takým najvážnejším témam z tejto oblasti, a to chémii v potravinách, krémom, mydlám, šampónom a penám do kúpeľa. V druhej časti sa však pozrieme na rovnako dôležité produkty, kde sa môžeme vyhnúť chémii.

Pracie prostriedky

Veľa mamičiek v mojom okolí dbalo na lepšie zloženie pracieho prostriedku počas prvého roku dieťatka, ale potom na to zanevreli a perú deťom v tom istom ako sebe. Ja som od pôrodu ani na naše oblečenie už nepoužila tie klasické značky na pranie. Treba sa opäť pozrieť na zloženie, väčšinou sa jedná o vysoko dráždivé látky, ktoré vôbec nemajú čo robiť na našom prádle, nehovoriac o jemnučkej pokožke našich detí. Tieto chemické látky sa dostanú až do ich telíčok.

Zložky koncentrovanej aviváže Coccolino, (čím bližšie sú čísla k červenej, o to horšie pre našu pokožku)

Najlepšou náhradou za pracie gély a aviváž sú pre mňa mydlové orechy (v linku nájdete aj presný postup prania). Jednoducho sa vloží pár orechov do pribaleného vrecka a hodí sa do bubna práčky spolu s oblečením. Mydlové orechy sa dajú použiť viackrát, sú teda oveľa lacnejšie ako bežné pracie prostriedky. Zároveň sú 100 % prírodné a veľmi citlivé k pokožke. Môžete k nim pridať obľúbené esenciálne oleje.

Občas mi však chýba vôňa jednej konkrétnej aviváže, a preto striedam pranie s mydlovými orechmi s prírodnejším pracím gélom a avivážou, konkrétne tieto od značky Feel Eco.

TIP: Pri každom praní pridám trošku octu (môžete aj jablčný) do zásobníka na prací prostriedok. Ocot dezinfikuje prádlo a zároveň udržuje práčku bez vodného kameňa. Zápachu sa báť nemusíte, nie je vôbec cítiť ocot na prádle, ak použijete prací prostriedok, tak skôr zvýrazní vôňu prostriedku.

Alternatívy pracích prostriedkov

Prostriedky na upratovanie

Medzi chémiu, na ktorú si dávam rovnako veľký pozor (nie len) odkedy mám dieťa, patria samozrejme aj prostriedky na upratovanie. Asi nikdy nezabudnem zhrozenie každé ráno o piatej na šestonedelí v Ružinove. Ten smrad zo Sava sa nedá popísať a moje malé pár hodinové bábätko to do seba dýchalo 4 dni. 😭 Myslím, že toto je najväčší dôvod, prečo radšej nechcem rodiť v Ružinove (dezinfekcia je samozrejme dôležitá, ale som si istá, že sa to dá robiť inú hodinu, kedy môžu pacienti vyjsť z izby s bábätkom a vyvetrať si). Zároveň aj doma, ak náhodou použijem chémiu, Elinku nepustím do blízkosti, kým sa celkom nevyvetrá priestor.

Ešte však nepatrím medzi úplne eko domácnosti, keďže, ako som už spomínala, nie som celkom na extrémy. Stále som materialistka a marketérka/ grafička a aj krajšia fľaška či vôňa ma jednoducho pritiahne 😅 🤷🏻‍♀️. Napríklad mám rada prostriedok na umývanie riadov značky Method (kupujem v dm), majú pekný obal, dobre voňajú, ale štve ma, že dm nepredáva väčšie množstvo, aby som si mohla dopĺňať do fľašky, čiže takto to nie je ani trochu ekologické a ani nie sú 100 % prírodné.

zdroj: Chistee

No, ale potom je tu slovenský skvostChistee. Milujem tú značku z rôznych dôvodov – po 1. produkty sú 100 % prírodné, po 2. sú to Slováci ❤️, po 3. sú ekologickí, ľahko si objednáte 3-10 litrové balenie, ktoré si dopĺňate do dávkovačov, alebo majú aj sklenenú fľašu (ako od mlieka), ktorú môžete vrátiť alebo si nechať priamo v obchode znova načapovať, po 4. ich produkty sú ekonomické – ich primárne produkty sú koncentráty a tie riedite podľa návodu, podľa toho na čo chcete použiť, po 5. celý ich marketing sa nesie v znení chistee (čítaj “čisté”), čisté bannery, čisté obrázky na sociálnych sieťach, často prevažuje biele pozadie, aj dizajn fliaš je čistý/jednoduchý (pardon, svojho marketingového ducha neutíšim 😁), po 6. až po niekoľkých týždňoch, keď som nahlas chcela vysloviť ich názov, mi došlo, aký je nápaditý 😅.

Ekologické utierky

Sama som ich ešte nevyskúšala, ale niektorých môže zaujímať aj takáto alternatíva. Spoločnosť Greenway ponúka ekologické utierky na upratovanie. Kamarátka Saška ich skúša a zatiaľ je veľmi nadšená, preto som sa rozhodla spomenúť ich v tomto článku, aj keď sama s nimi nemám skúsenosť. Sľubujú rýchle a kvalitné čistenie bez chemikálií, úsporu času a financií, ochranu prírody aj zdravia.

“Greenway utierky majú vlastnú japonskú patentovanú nanotechnológiu mikrovlákna novej generácie, ktorého tajomstvom je kapilárny efekt. Mikrovlákno je extrémne savé a má zároveň kladný elektrický náboj. Pretože špina a prach majú záporný elektrický náboj, mikrovlákno ho ľahko nasáva a uzamyká vo svojej štiepenej štruktúre.” (zdroj: gwslovakia.sk)

Saška mi hovorila, že je náročné zvyknúť si na čistenie plôch iba čistou vodou a handričkou, dôverovať, že to vážne umyje. Nadšená mi však posielala fotky “pred a po”, kde plochu najprv klasicky s prostriedkami umyla a následne fotka “po”, kde je plocha umytá handričkou od Greenway a čistou vodou. Povrchy, ktoré nedokázala umyť prostriedkami, má teraz nablýskané. Mňa to teda láka hlavne kvôli handričke na indukčnú dosku, ktorú nedokážem vyčistiť a aj tú jej to umylo.

Lieky

V neposlednom rade chcem určite spomenúť aj lieky. V mojich očiach je to chémia, ktorá je veľmi často úplne zbytočne podávaná deťom (myslím tým hlavne preventívne podávané, vtedy si radšej spomeňme na prírodnú “lekáreň”). Pozor, neopovážila by som sa zatracovať lieky, ktoré niektoré deti skutočne potrebujú! Aj tým maminkám samozrejme radím pátrať aj po prírodnej ceste, ale niekedy sú lieky jednoducho potrebné.

Ako tak vnímam okolo seba, najčastejšie sú preventívne alebo príliš skoro podávané lieky proti teplote. Niektorí rodičia dajú čípky proti teplote okamžite ako namerajú nad 37°C. Alebo dokonca preventívne, keď je dieťa nepokojné a nazdávajú sa, že ho bolí rast zúbkov, prípadne si myslia, že by mohla stúpnuť teplota. Zvýšená teplota je obrannou reakciou tela, je to celkom prirodzené a dokonca posilňuje imunitný systém. Samozrejme, to neznamená, že teplotu dieťaťa vôbec neriešim. Ja som veľký strachopud a akonáhle Elinke stúpne teplota, tak ju mám nonstop pod drobnohľadom, nemôžem si pomôcť! Do 38,5°C nechávam jej telíčko, aby robilo svoju prácu a potom už nad 39° sa snažim prírodne sťahovať horúčku. A v tomto článku sa dozvieš, čo robím, keď Elinke stúpne teplota. 😉

Záver

Aj keď však aplikujeme všetky spomenuté body, na svete bude stále obrovské množstvo chémie, s ktorým sa naše deti denno-denne stretávajú. Práve preto sa to aspoň takto snažím eliminovať do kým to ide. Okrem spomínaných bodov, nemôžeme zabudnúť ani na prostredie, v ktorom dieťa žije. Je veľmi dôležité dopriať mu veľa čerstvého vzduchu, kontaktu s prírodou a zvieratami. Na druhú stranu môže jesť kopec zeleniny, žiadny cukor, nedávať na pokožku žiadnu chémiu, bývať pri lesíku s čistým vzduchom, ale keď sa doma rodičia často hádajú, či žije v akomkoľvek inom stresujúcom a nie láskyplnom prostredí, na jeho vývoj to bude mať obrovský negatívny vplyv. Preto netreba zabudnúť aj na psychické zdravie a “toxíny”, ktoré naň útočia.

Držme si teda palce, milí rodičia, aby sme dokázali vychovať zdravé a silné osôbky. Zdravie národa je predsa v našich rukách!

S láskou, Niki

zdroje informácii: vlastné skúsenosti, naturopati, webináre, knihy, najužitočnejšie informácie mám vždy od Moniky Korístekovej zdravedieta.com

0 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.