Deti v chemickom svete – 1. časť

1410 Zobrazení 0 Comment
nezdrave jedla pre deti

Takmer každá matka chce to najlepšie pre svoje dieťa. A všetko, čo robí je pravdepodobne s tým najlepším úmyslom a najlepšie ako v danom okamihu vie. Svet sa stále vyvíja a každá generácia mamičiek má absolútne iné prostredie na výchovu svojho dieťaťa. Jedno z rečí, ktoré priam neznášam je: “Robili to tak aj naše mamy a ich mamy.” a zároveň nemám rada ani sarkastickú nálepku “Internetová mama” alebo “bio mama”. Som váha, nemám rada žiadne extrémy 😁.

Naše mamy a ani ich mamy nemali tak ľahko dostupné informácie, ktoré máme teraz my. Máme nekonečno zdrojov, ktoré môžeme študovať z každého hľadiska výchovy – či už o výžive, o starostlivosti, výchovných taktikách, alebo môžeme dokonca zájsť hlbšie a študovať o tom ako funguje telo, bunky, či o prírodných liečebných procesoch, ako je aromaterapia, fytoterapia (bylinkárstvo) a pod. Samozrejme napr. s internetom ide aj veľká nevýhoda. A to, že informácie, ktoré tu nájdeme, nie sú overené, každý si môže písať čo chce. Najmä rôzne (väčšinou ženské) online magazíny píšu články za účelom zisku (weby plné reklamy). Vzniknú potom dezinformácie, kedy neviete presne čomu veriť. Preto sa treba naučiť rozoznať kvalitný článok od hlúpostí. Najlepšie, keď si nájdete ľudí (napr. bloggerov), o ktorých viete, že sa vzdelávajú a píšu len o tom, o čom majú vedomosti či skúsenosti.

Často sa stretávam s tým, ako sa do detí pchá kadejaká “chémia”, a preto som sa rozhodla napísať tento článok. Sú to také moje zásady, ktorých sa držím, aby som nevystavovala tak malé krehké telíčko chémiám už od malička.

Stavebné základy

Od Elinkinho narodenia sa snažím robiť to najlepšie, čo je v mojich silách. Tak aby z nej vyrástla zdravá, sebavedomá a múdra osobnosť. Prvé roky života sú ako železná konštrukcia pre celý mrakodrap, a preto sa snažím vyhýbať sa čo najviac chémii ako sa len dá. Dieťatko nemusí mať reakciu na nič “menej zdravé” hneď, ale určite sa všetko nabaľuje a neskôr sa môžete čudovať: Prečo má intolerancie? Prečo má alergie? Prečo sa vyhodil ekzém/ akné? Následne sa takéto problémy riešia neraz liekmi, kortikoidmi a inou chémiou, s ktorou len pridávame olej do ohňa.

A teraz už viem aj to, že k dobrému zdraviu prispieva aj starostlivosť matky samu o seba nie len v tehotenstve, ale aj pred ním. Aj preto sa na druhé tehotenstvo poctivo pripravujem, nezanášam telo chémiou (laky na nechty, prípravky na vlasy, šampóny, mydlá, chemické krémy, čistiace prostriedky, atď), zdravšie sa stravujem a dopĺňam telo vitamínmi.

Chémia v potravinách

Mojej dcérke nedávam absolútne žiadne klasické sladkosti, nikdy nejedla mliečnu čokoládu, lízatko, gumených medvedíkov, brumíka, ani nič podobné. U nás sa sladkosťami myslia ovocné kože, mrazom sušené ovocie, bio ovocné tyčinky z dm, prípadne bio chrumky. Nikdy neochutnala ani údeniny, tavené syry, šunky, salámy, sirupy, sladké vody a iné maximálne nevhodné potraviny (nielen) pre deti. Prečo? Pretože jej zdravie je mojou prioritou a ako som písala vyššie, to ja staviam základy jej zdravia na celý život.

S touto knihou sa z toho vysomárite ľavou-zadnou

Keď som bola mladšia, nechcela som si pripustiť, že by sa predávali na pultoch obchodov také (p)otraviny, ktoré pomaly, ale veľmi isto, nás približujú k chorobám, na ktoré je vo svete najviac úmrtí. Jedného dňa, dávno pred tým ako som sa stala mamou, sa mi do rúk dostala kniha Michala Patakyho: Potravinový podvod páchaný na vašich deťoch. Pre mňa bola táto kniha spásou, pretože je v nej veľmi jednoducho vysvetlené, čo sa stane s telom po prijatí cukru, glukózy, laktózy, sladidiel, konzervantov, a zároveň sa dozviete, ktoré zložky sú absolútne nevhodné (nielen) v detskom jedálničku a vysvetlí aj prečo sú najznámejšie detské potraviny zlé, ako napríklad Brumík či Pribináček. Zároveň tam nájdete zdravé alternatívy.

Blbé je, že som sa práve dozvedela, že sa kniha vypredala už na 96 %, zostáva už len posledných pár kusov. Tak neváhajte a zaobstarajte si ju priamo od autora na tomto linku. Zaručujem, že si po prečítaní prvých pár strán už premyslíte nielen, či necháte svoje dieťa jesť také jedlá, ale ani vám sa už nebude chcieť po tom siahnuť.

Chemické krémy

v tomto úryvku budú moje názory, ktoré môžu byť pre mnohých kontroverzné, preto musím na začiatok napísať, že sú to len moje názory. Mám totiž veľmi zlú skúsenosť s nejedným lekárom, ktorý po slabej diagnostike (iba pohľadom a bez testov) takmer automaticky predpísal kortikoidnú mastičku. Bohužiaľ sa s tým stretávam najmä u detí, kedy hlavne na ekzémy predpíšu takýto chemický koktejl. Čo sa vtedy stane? Problém sa zatlačí naspäť do tela. Všetky kožné problémy sú problémom vo vnútri tela, ktoré sa predierajú von cez kožu. Akonáhle prestaneme používať tento krém, problém sa skôr či neskôr vráti. Než sme toto vedeli, manžel používal dlhú dobu Bepanthen krém na ekzémy na tvári. Keď ho používal, bolo všetko v poriadku, akonáhle ho vysadil, problém sa vrátil a niekedy aj horšie ako pred tým.

Keď nastane akýkoľvek kožný problém, vždy sa najprv snažím pomôcť si prírodne, napr. bylinným kúpeľom, doplnením B vitamínu alebo nechtíkovou masťou, záleží od konkrétneho problému. Ak do pár dní problém neprechádza (čo sa nám stalo raz), tak ideme k pediatrovi. Raz mala rozšírené kvasinky, kojila som a bohužiaľ som jedla príliš veľa sladkostí. Samozrejme som vyradila cukor a múku a pomohlo nám zvýšenie zeleného jačmeňa a chlorelly (aj Elinke).

Čo sa týka hydratácie pokožky bábätiek, píšem o tom v tomto článku. Ale teraz, keď už mám doma malú slečnu (2r 4m), ktorá sa vždy chce natierať vtedy, keď aj ja, som jej zaobstarala detský balzam na citlivú pokožku od Dulcie. Nenatieram ju denne, ale tak 2-3x za týždeň. Tento krém je perfektný, voní veľmi jemnučko vanilkovo až neutrálne, čo je super, nie sú tam žiadne parfémy ani iné potenciálne dráždivé látky.

Mydlá, šampóny a peny do kúpeľa

Čím menšie dieťatko, o to viac platí, že nepotrebuje žiadne mydlo ani šampón. Stačí sa pozrieť na zloženie komerčného mydla určeného pre deti, pravdepodobne väčšine zložkám nebudete rozumieť. Rovnako to platí o pene do kúpeľa. Viem, že deti z toho majú radosť a ja to Elinke občas doprajem. A to tak, že použijem moje prírodnejšie mydlo a peníme rukami vodu, stačí jej aj taká drobnosť ku šťastiu. Pena do kúpeľa, ak má prírodné zloženie skutočne vhodné pre detskú pokožku, nikdy nebude tak peniť ako klasické. Hlbšie túto tému preberám v článku Kúpanie bábätka.

Ja viem, u mnohých značiek prírodnej kozmetiky nájdete mydlá (a iné prípravky) pre deti vhodné od narodenia. Ale to, že je to vhodné, neznamená, že sa to odporúča. Pri prvom tehotenstve som s nadšením nakúpila v Soaphorii detskú kozmetiku v hodnote 50 € 🤦🏻‍♀️. Tešila som sa z toho ako malá, kúpila som tekuté mydlo, olejček, masť do vetra a chladu, atď.. Bolo napísané “od narodenia” (okrem oleja) a tak krásne to voňalo.

Elinka sa narodila, dovtedy som prečítala všeličo nielen o kúpaní bábätiek, a zistila som, že ešte nejakú dobu rozhodne nebudem potrebovať mydlo. Olejček bol až od troch mesiacov, tak som si ho raz dala na seba. Voňalo to tak krásne…. ale tak prenikavo, že som vážne nevedela zaspať!! Musela som si to ísť umyť, dráždilo mi to nos a to som spala s malým bábätkom, nemohla som ani kvôli nej tak prenikavo voňať. A pritom Soaphoria je super, ale na detskú kozmetiku teda vyhadzovať peniaze ozaj nemusíte. Stačí prevažne voda.

Vedeli ste napríklad, že detičkám začína smrdieť pot až nástupom hormónov, cca v období puberty?

Pozn.: Samozrejme toto platí pri večernom kúpaní. Keď prídeme z ihriska, ako prvú cestu máme kúpeľňu, kde si umyjeme ruky mydlom. Je jedno odkiaľ prídeme, ruky sú jediné, pri čom nerozmýšľam priveľmi nad tým, čo obsahuje dané mydlo.

Ďalší diel ->

V ďalšom článku sa budem venovať tomu, akým pracím prostriedkom sa vyhýbam, ako sa dá prať a upratovať bez chémie a takisto spomeniem aj lieky proti teplote, a že nie je dobré podávať ich dieťatku okamžite alebo dokonca preventívne.

Deti v chemickom svete- 2. časť ->

0 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.