V nemocnici na šestonedelí som bola zdesená z príchodu domov. Veď sestričkám kúpanie bábätiek išlo tak hravo! Mala som dojem, že to sama nemôžem zvládnuť! Hlavne po cisárskom! Ani samu seba som nevedela osprchovať a nieto okúpať to malinké bábätko. S pomocou môjho manžela však nebol príchod domov tak nemožný a náročný, ako som čakala. Ja viem, že žena je silný tvor a každá vie nabrať silu, aby sa postarala o dieťa.. ale aj tak si to neviem predstaviť bez manžela. Pral 2x denne, žehlil 2x denne, varil nám, upratoval, nakupoval, nikdy nezabudnem ako mi vtedy pomohol.
Späť ale k veci, v nemocnici ma naučili, ako sa starať o bábätko, dnes už by som ale niektoré veci robila po svojom. Na šestonedelí ešte našťastie nepoužívajú mydlo, ale domov som išla s odporúčaniami, že pomaly môžem používať mydlo pri kúpaní. Len som pritakala na všetko, vedela som, že ešte veľmi dlho potrvá, kým použijem akékoľvek mydlo na jej pokožku.
Prvý rok
Hneď po narodení sa pokožka novorodenca adaptuje na nové prostredie a je od prírody vybavené ochrannou vrstvou pre prvé dni života. Po pôrode sa na pokožke bábätka vytvára jeho jedinečná bakteriálna mikroflóra. Je unikátna ako otlačok prsta. Je to dôležitý imunitný proces, do ktorého netreba zasahovať žiadnymi kozmetickými prípravkami, to platí aj pre tie prírodné.
Prvé týždne som ju umývala len čistou vodou, utrela do bavlnenej plienky a obliekla. Celý prvý rok som na jej telíčko vôbec nepoužila mydlo, umývala som ju čistou vodou. Rovnako tak vlásky. Hlavičku som jej umývala a doteraz umývam (má 23 mesiacov) iba čistou vodou, a to asi raz do týždňa, možno aj menej. Ak sa jej dostane špina do vláskov, použijem jej prírodné mydielko na ten kúsok, ale zväčša aj jedlo ide umyť čistou vodou.
Oleje
Po asi 2-3 týždňoch po narodení som začala pridávať do kúpeľa 1 lyžičku bio kokosového oleja. Pozor, kokosový olej nenatieraj na suché telo, pretože pokožku vysušuje. Kokosový olej sa vždy nanáša na vlhké telo, preto je super pridať priamo do kúpeľa (isteže sú výnimky, keď chceme práve vysušiť pokožku). Mokré telo sa príjemne obalí do oleja. Vzhľadom k protiplesňovým, antivírusovým a antibakteriálnym schopnostiam je kokosový olej účinný proti infekciám a kvasinkám. Takto som to robila ja, ale netreba pridávať do vody olej. Skvelé oleje, ktoré sa môžu používať už po pár dňoch po narodení (napr. po týždni), sú napríklad čistý mandľový alebo marhuľový olej. Marhuľový olej dobre preniká do pokožky a dodáva potrebné výživné látky, obsahuje napríklad vitamín A a vitamín E. Takisto aj mandľový olej obsahuje množstvo vitamínov, vrátane alfa-tokoferolov, prírodného antioxidantu, a tiež nenasýtenú mastnú kyselinu olejovú.
Po prvom roku
Isteže, občas mi chýba prevoňané bábätko, ako nám to je vštepované odjakživa. Moja dcérka však nikdy nesmrdela, rovnako ani jej vlásky a je vždy čistá. Po roku som už občas nevydržala a použila som mydlo. Dávam si však záležať, aké kúpim. Občas použijem tekuté mydlo značky Pure Beginnings alebo iné, ktorého zloženie si overím na stránke cosdna.com.
Zhrnutie
- prvé dni som používala iba čistú vodu
- teplota vody bola vždy 37°C
- neskôr som pridala kokosový olej do kúpeľa (netreba, môže sa po kúpaní natrieť čistým mandľovým alebo marhuľovým olejom)
- vlasy umývam čistou vodou cca raz za ťýždeň
- po prvom roku občas použijem čo najprírodnejšie mydlo
Prírodná kozmetika, ktorú občas používame:
- Pure beginnings tekuté mydlo s roiboosom
- BIO Detský Sprchový gél HARMANČEK Dr. Feelgood
- Aromaterapie podle ročních období (Adéla Zrubecká)
4 Komentáre
Lucia
Veľmi príjemný a užitočný článok. Nemám k pokožke dieťatka nič takto podrobme načítané, ale cítila som ti to rovnako a aj podobne rovnako postupovala. Môj druhý syn budeat o chvíľu rok, a okrem šampónu proti mliečnej chraste z lekárne nemal ešte na sebe chémiu. Naopak, prvý syn bol stále vyvonany. Druhýap ale 0o národeni pár týždňov položku podráždenú a vyhádzanú, tak som postupovala inak.
LilNicole
Ďakujem ti Lucka <3 inak na mliečnu chrastu je super poctivá bravčová masť 😉 naniesť, nechať pôsobiť a večer umyť napríklad žĺtkom. Chrastička by mala zijsť hrebeňom. Asi nepôjde na prvýkrát vymyť mastnotu, ale mne to nejak nevadilo 😀