Keď nás trápia soplíky, alebo ako na soplíky prírodne?

1112 Zobrazení 1 Comment

Trikrát zaklopem na drevo, no zatiaľ mala naša Elizabet tak 3x soplíky, 2x boli sprevádzané horúčkou, ktorá vždy začala podvečer potom ako sa objavili soplíky a už ráno sa jej teplota znížila. Jej imunita si zatiaľ so všetkým hravo poradila. A toto sa mi zatiaľ osvedčilo:

1. Cibuľa

Hneď po zistení soplíkov objednávam Deliu s nákupom a aspoň 1 kg cibule. Delia príde do 3-4 hodín. Alebo pošlem muža, závisí čo je rýchlejšie. Vždy tam, kde sa pohybujeme, mám pri každom “soplíku” prekrojené aspoň dve cibule. Cibuľa je schopná rozpustiť hustý hlien a zároveň uľahčuje vykašliavanie hlienu z priedušiek. Niekde som čítala aj to, že dokonca vyťahuje z tela vírusy.

2. Chlorella

Nechávam dcérke Chlorellu celý deň na dosah. Samozrejme nie nekontrolovane, pretože keď si ich dá viac do úst tak ich aj vypľuje a čistiť chlorellu nie je žiadna sranda. Deti vedia presne kedy čo potrebuje ich telo. Keď ich telíčka bojujú s niečim, môžu odmietať jedlo. Ich organizmus odmieta prijímať jedlo, pretože musí všetku energiu venovať na liečenie a trávenie jedla vyžaduje veľa energie. Mnoho detičiek napriek tomu, že odmieta normálne jedlo, vie zjesť aj hrsť chlorelly a ešte si pýtať ďalšie. Treba im ho dopriať. Chlorella obsahuje látku Chlorelin, čo je prírodné antibiotikum. Najúčinnejšia je vo vysokých dávkach. Chlorella zároveň naväzuje na seba všetko, čo nepatrí do tela a odvádza von z tela stolicou a v črevách pomáha rastu dobrých bakterií čím posilňuje imunitný systém. Treba však dbať na príjem tekutín. Elizabet za normálnych okolností pije dosť málo, nie som práve ukážkovým vzorom v tomto :(. Preto keď je chorá, robím jej moju obľúbenú citronádu, nevie sa toho nabažiť a ja som aspoň v kľude, že pri tom množstve chlorelly má dostatok tekutín. “Zelenáče” kupujem iba od Green Ways. Tu bude preklik na článok, prečo zo zásady iba Green Ways, hneď ako ho napíšem.. ďakujem za trpezlivosť 🙏🏻.

3. Zelený jačmeň

Keď bola menšia, milovala Zelený Jačmeň 💚

Zelený jačmeň dodáva telu vitamíny, minerály, enzýmy aj antioxidanty. Kombinácia všetkých týchto látok podporí našu prirodzenú obranyschopnosť a dodá organizmu muníciu, vďaka ktorej sa môže lepšie brániť chrípkam a prechladnutiu.

Z jačmeňa už nie je taká nadšená, ale snažím sa vymýšľať všeličo, aby si dala trochu aspoň z toho môjho. Keď bola menšia, nebol to žiadny problém, milovala to.
V prípade záujmu o zelené potraviny ma kľudne kontaktuj.

4. Materina Dúška

Za mňa je toto čistý zázrak! Pri každej chorobe, a odporúča sa aj raz týždenne ako prevencia, kúpem každý deň dcérku v materine dúške. Kúpeľ by mal trvať aspoň 20 minút a vyumývať celé telo dieťatka, ideálne aby išlo pod vodu – to s mojou nehrozí, tak ju aspoň hecujem aby sa poriadne jašila vo vode, aby jej to išlo všade :).

Recept je jednoduchý, potrebujeme kvalitnú Materinu dúšku (sypaný čaj, ja ho mám od naturopatky, ale verila by som aj Zelenému obchodíku vo Fresh Markete BA), sitko, hrniec a vodu.
Do hrnca s vodou pridáme Materinu Dúšku (3 lyžice Materiny na 4 l vody) a dáme variť. Počkáme po bod varu a okamžite vypíname. Necháme odstáť 10 minút a scedíme do kúpeľa.

5. Aromaterapia

Odporúčam pozrieť si webinar Moniky Korístekovej “kurz detskej aromaterapie” (stálo to tuším 15 € a mám link, ktorý si môžem pozerať koľkokrát chcem). Monika je autorkou a poradkyňou v oblasti liečenia detí bylinkami a stravou, som jej veľkou fanúšičkou. Pri aromaterapii je niekoľko zásad, ktoré treba dodržiavať, najmä pri malých deťoch a Monika v tom videu všetko vysvetlí.

Difúzer (do 3 rokov stačí 1-3 kvapky)

Pre deti sú navhodnejšie citrón, ravintsara, materina dúška, eukalyptus radiata alebo borovica či iné ihličnany. Pre najmenšie detičky iba ihličnany, materina dúška, citrón a sladké citrusy. Vždy iba 20 minút a potom až o 3 hodiny. Skvelým pomocníkom, hlavne keď už nič nepomáha, je zmes olejov On Guard od DoTerry, ale nie pre najmenšie detičky.

Do kúpeľa

Do medu kvapnem cca 3-5 kvapiek éterického oleja z levandule, eukalyptu alebo myrty. Prípadne rôzne kombinácie.

Nikdy nekvapkaj éterický olej priamo do vody. Nemali by účinok, keďže oleje nie sú vo vode rozpustné. Vmiešaním oleja do medu, smotany či neutrálneho hydrofilného oleja sa zaistí prepojenie oleja a vody.

Na pokožku

Priamo na pokožku dieťaťa sa môže aplikovať myslím že iba levanduľový esenciálny olej. Nanáša sa na chodidlá (ak si dáva nohy do úst, treba dať tenké ponožky) prípadne aj pozdĺž chrbtice, kľudne každé 2 hodiny. Levanduľa je jemná, ale veľmi účinná, napríklad aj pri zrážaní teploty.

Zdroj: vlastné skúsenosti, naturopatické skupiny na FB a kniha Aromaterapie podle ročních období (Adéla Zrubecká)

1 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.