Čo môžeš urobiť pre ľahšie spustenie laktácie?

766 Zobrazení 0 Comment

Dojčenie Elinky

Bohužiaľ nepatrím k maminkám, ktoré by vedeli nakojiť aj susedove deti. Keď sa narodila Elinka, kojenie bolo spočiatku extrémne náročné, ale považovala som to za svoju povinnosť, aby dostávala materské mlieko. A preto mi ani na chvíľu nenapadlo vzdať sa. Po dlhých mesiacoch sa mlieko ustálilo a kojila som ju takmer 2 roky. Nie je to dlho, ale ani krátko. Všetky problémy som však pripisovala tomu, že sa narodila sekciou, nekonal sa žiadny bonding, týždne som sa trápila ešte aj so zápalom močových ciest, a celé to obdobie po pôrode bolo pre mňa extrémne psychiky náročné (na sekciu som totiž nebola pripravená ani v zlom sne). 

Dojčenie Nikolky

Kojenie druhej dcérky som brala ako samozrejmosť . Až príliš sebavedomá som bola. Veď som predsa jedno dieťa už odkojila, beriem omega 3, vitamíny a “zelenáče”, porodila som prirodzene bez medikamentov, a v kontakte koža na kožu som ju mala asi 4 hodiny po pôrode! A tak sa stalo, že ma sebavedomie zaslepilo! Nikolka začala chudnúť!! Dula a laktačná poradkyňa Andrejka Mikušová nás navštívila hneď na druhý deň, ako som jej napísala svoje obavy. Doniesla mi požičať váhu a moje obavy sa potvrdili! 

Nikolka sa narodila s krásnou váhou 3800g, u doktorky na prvej kontrole mala 3550g a 2 týždne po pôrode iba 3430g. Andrejka mi poradila všetky tie tipy a triky na zvýšenie tvorby mlieka. Bolo toho strašne moc. Cítila som sa frustrovaná, pretože viacero vecí som už dodržiavala a prišlo mi zvláštne, že tvorba sa stále znižuje. Nikolku som mala stále pri sebe, celý deň sa len kojila, ale v noci veľmi tuho spala. Nedalo sa ju zobudiť, o mlieko nemala najmenší záujem. A bola som presvedčená, že keď sa celý deň kojí, tak večer si môže pospať. Lenže ona prespala aj 7 hodín v noci. 

Akonáhle som zistila že chudne, tak som ju v noci začala budiť. Čo nebolo jednoduché. Zobudila sa len na to, keď som jej odhalila nožičku, lebo bola citlivá na chlad 🙈. Dodržiavala som rady od Andrejky a už na druhý deň sa tvorba začala zvyšovať. Ale vôbec nie nejak veľmi, no dosť na to aby mala dostatok mokrých plienok. Keď som upustila od niečoho z tých rád, tak som to hneď pocítila na tvorbe. 

5 mesiacov po pôrode

Teraz som piaty mesiac po pôrode a konečne nebojujem o každú kvapku. Kojenie nie je taká samozrejmosť, ako by sa mohlo zdať. V dnešnej uponáhľanej dobe ani tie najprirodzenejšie veci nie sú automatické. To je dobré mať na mysli a preventívne dodržiavať už od pôrodu niektoré tipy. A ktoré sú tie najlepšie? Poďme sa na ne pozrieť. Ale pamätaj, že to že dodržiavaš 1-2 z toho niekedy nestačí na dostatok mlieka. Treba sa do toho poriadne oprieť 🙈. Jasné, každá máme kamošku, ktorá nič z toho nedodržiavala a mala dosť mlieka. Ale pre ne nie je tento článok,.. ony si možno nájdu inú tému, pretože ver mi, VŠETKY mamky sa s niečim trošku potrápime.

1. Zdravá životospráva, zdravé tehotenstvo

Jedným z prvých a najdôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú tvorbu mlieka, je samozrejme tehotenstvo a pôrod. Dojčenie je ešte náročnejšie pre telo ako tehotenstvo, preto ho pripravujeme už vopred tým, že mu dodávame dostatok tekutín, vitamínov a živín, ideálne 100% prírodné. Ja som brala pravidelne, už pred počatím, kvalitné omega 3, zelený jačmeň a chlorellu. V tehotenstve som zvyšovala dávky. Vďaka tomuto som sa vyhla užívaniu syntetických vitamínov a liekov, ktoré negatívne ovplyvňujú (nielen) tvorbu mlieka. Snaž sa vyhnúť liekom a syntetickým vitamínom (napr. syntetické železo som druhé tehotenstvo nemusela brať vďaka zelenému jačmeňu a chlorelle). Samozrejme, ak to tvoj zdravotný stav dovoľuje.

2. Prirodzený pôrod 

Lieky a epidural 

Ja som sa rozhodla, že chcem rodiť prirodzene, bez akýchkoľvek medikamentóznych zásahov. Mala som to aj v pôrodnom pláne a pôrodný personál v Ružinove (BA) to akceptovali. V mojom prípade išlo aj o to, že po sekcii sa neodporúča žiadny zásah, pretože každý jeden neprirodzený zásah zvyšuje riziko komplikácií.

Medikamenty počas pôrodu však ovplyvňujú aj prvé prisatie. Bábätko je oťapené liekmi proti bolesti a po pôrode radšej spinká ako by malo akčne hľadať mliečko.

Vaginálny pôrod alebo cisársky rez?

Ak zvažuješ sekciu a nemáš na to zdravotné dôvody, tak je veľa dôvodov, prečo si radšej vybrať vaginálny pôrod. Mne stačili tieto hlavné tri benefity: 1. Lepšia imunita bábätka, 2. Ľahšie spustenie laktácie, 3. Rýchlejšie hojenie. 

Odporúčam knihu Hypnoporod. Je v nej všetko potrebné krásne popísané. Vďaka nej som bola pri druhom pôrode sebavedomá, nenechala som sa ovplyvniť ani lekármi, vedela som čo chcem a prečo to chcem. Ale musím upozorniť, že čo sa týka pôrodu čisto podľa hypnopôrodu, tak sa priprav na to, že naše pôrodnice sa k tomu vobec neprikláňajú. Niektoré veci sa ti v našich pôrodniciach jednoducho nepodarí uplatniť- napr. pôrodné dýchanie, aromaterapia, dokonca bonding (kvôli malému počtu pôrodných boxov), pôrod do bazéna, súkromie a iné. 

3. Bonding 

Ideálny scenár pre spustenie laktácie je, že bábätko priložia mamičke na hruď okamžite po pôrode a nechá sa bábätko postupne dopracovať k bradavke pomocou holých ručičiek. Všetky potrebné lekárske úkony sa robia s bábätkom na matkinej hrudi. Bábätko ani nenarastie a ani nepriberie za najbližšie 2 hodiny. Nemal by byť problém s ich neskorším zápisom do počítača, ale bohužiaľ v slovenských pôrodniciach je realita iná. Aj pre toto je dôležité napísať si pôrodné a popôrodné želania a odkonzultovať vopred so svojim pôrodníkom alebo s personálom pôrodnice, ktorú si plánujeme vybrať. 

Hormóny, ktoré sa vyplavujú, keď máme bábätko na sebe, napomáhajú okrem prirodzenému prisatiu sa, aj k rýchlejšiemu vypudeniu placenty, k ľahšej adaptácii dieťatka na svet, k správnej termoregulácii bábätka a pod. Bábätko funguje v dvojhodinových intervaloch a keď sa tento kontakt preruší, bábätko začína odznova a čím viac prerušení a čím dlhšie, o to náročnejšie je prvé prisatie. Samozrejme, niekedy tento kontakt koža na kožu kvôli zdravotným komplikáciám na strane bábätka alebo matky nie je uskutočniteľný. Blbé je, že na Slovensku často ani z kapacitných dôvodov (náš prípad 😒).

4. Pri kojení nejde o čas – dojčenie na požiadanie 

Zabudni na hodinky. Nie, dojčené bábätko nepapá presne každé dve hodiny a taktiež nepapá maximálne 10 min z jedného prsa. Neexistuje jednotný čas na trávenie materského mlieka, ani v rýchlosti nasýtenia sa z jedného prsníka. Niektoré bábätká sa nasýtia na 2 hodiny, niektoré na 15 minút. Aj keď sa pri poslednom dojčení nasýtilo bábätko na hodinu, neznamená to, že aj ďalšie sa nasýti na hodinu. Môže slabšie ťahať a vydrží len 15 minút. Netreba pozerať na hodiny a tíšiť bábätko inými spôsobmi len preto, lebo “ešte nie je čas na mlieko”. Ponúkni prso keď vidíš známky hladu (vyplazovanie jazýčka, otváranie úst ako rybka, ruky v päsť alebo keď si dáva ručičky do úst). Nečakaj na plač, veď ani ty nečakáš s jedlom, kým kričíš od hladu. 

Takto docieliš dojčenie na požiadanie a tvoje telo bude vedieť, koľko mlieka potrebuje tvoj mini človiečik. Priprav sa na to, že minimálne prvých 12 týždňov budeš v podstate len dojčiť. Mne rozhodne pomohlo, že som bola psychicky naladená na to, že prvé tri mesiace po pôrode sú akoby štvrtým trimestrom tehotenstva a bábätko ma potrebuje pri sebe. Dieťa sme si spravili preto, lebo chceme naplniť svoje srdcia a vychovať zdravé deti (okrem iného). 

Pozor na príliš dlhé pauzy medzi dojčením 

Aj keď sa hovorí, že bábätko netreba budiť na dojčenie, z vlastnej skúsenosti radím, aby si si dala pozor na príliš dlhé pauzy. Neviem, akým zázrakom, moje dieťa hneď po pôrode vedelo kedy je noc a spala aj 6 hodín vkuse. Doma spala aj 7 hodín. A to je priveľa. Navyše v noci, v čase najvyššej produkcie mlieka, moje dieťa vlastne hovorilo prsiam, že o mlieko vôbec nestojí. Akonáhle som ju budila, zvýšila sa produkcia. Ak spí iba 3-4 hodiny, tak by som si len odstriekala a po prebudení jej podala striekačkou. Len aby sa stimulovali prsia.

Upozornenie: Ak ti mlieko strieka všetkými smermi, prsia máš naliate a bábätko spokojné, nasýtené, určite si zbytočne neodsávaj a neodstriekavaj mlieko. Zbytočne tým ešte viac zvyšuješ produkciu, to je potom začarovaný kruh- chceš uľaviť prsiam, tak si odsaješ aj medzi dojčením, ale tým sa zas len zvýši produkcia. Tento článok je určený pre také ženy ako ja, ktoré bojujú za každú kvapku mlieka, resp. ako tomu predísť. 

5. Obráť sa na pomoc laktačnej poradkyne pred pôrodom 

Podľa mňa by malo byť pravidlom, že si tehotná žena nájde laktačnú poradkyňu ešte pred pôrodom, tak ako si hľadá pediatra. Môže sa stať, že lekári a sestričky v pôrodnici prehliadnu, že máš problém s dojčením. Ale keď hneď po pôrode vás príde skontrolovať laktačná poradkyňa, tak predídete problémom ako zlé prisatie, problémové uzdičky, a pod. Vyberaj však dôsledne a daj aj na sympatie, ktoré cítiš voči tej osobe, stretni sa s ňou pred pôrodom. Budete riešiť ozaj citlivé témy, musíš sa cítiť komfortne, že sa bude pozerať ako dojčíš, skontroluje bradavky a bude sa dotýkať tvojho pár dňového bábätka (na kontrolu uzdičiek). 

Pri prvej dcérke som si nevybrala veľmi dobre. Bolo to však narýchlo už pár dní po pôrode. Teraz pri druhej som mala šťastie, že sa z kamošky stala dula a laktačná poradkyňa. Pomáhala mi už dávno pred tým, ako sa pre túto cestu rozhodla. Je to anjel na zemi a vrelo ju odporúčam! Pôsobí pre (budúce) mamičky v Bratislave, Senci a okolí.

Andrejka Mikušová andrejka.mikusova@gmail.com

Link na facebook profil:


6. Bylinky na podporu laktácie

Senovka grécka a Benedikt lekársky sú účinné kombo nielen na zvýšenie tvorby, keď už nastane problém, ale aj ako prevencia. Andrejka mi to stále pripomínala ale ja som neverila, že to potrebujem. 😓Myslela som si, že sa to užíva až keď je potrebné navýšiť tvorbu mlieka. Omyl! Keby som náhodou, veľkým omylom, mala mať ďalšie dieťa, tak určite by som tieto bylinky užívala hneď po pôrode aspoň 2x denne 2 kapsulky.

Pri užívaní byliniek sa však poraď so svojou laktačnou poradkyňou. Problém v nízkej tvorbe môže byť aj inde a tieto bylinky niekomu nemusia robiť dobre. Niektoré detičky na ne dokonca reagujú nechuťou.

7. Zavinovačka – áno či nie?

Pri Nikolke som už vedela, že toto mi do povinnej výbavy vôbec netreba. Zavinovanie detí je dosť účinné na dobrý spánok bábätiek, to vidím vo svojom okolí. Ale pri dojčení je to kontraproduktívne. Zavinutie ručičiek bráni prirodzenému reflexu bábätka, vďaka ktorému sa budí na dojčenie. Budí sa preto menej často, čo spôsobuje nižšiu tvorbu ako by potrebovalo.

Nikolku mi po pôrode zobrali na 15 minút, utreli ju, obliekli a zavinuli. Skoro ma porazilo, keď som to videla! Ja som ešte mala mať totižto bonding, ktorý mi prerušili kvôli nedostatku pôrodných boxov a presunuli ma na izbu. Tak som si ju rýchlo vybrala a šup na hruď. Hnevalo ma to, pretože som nejaké poranenia mala a nevládala som ju vyzliecť do plienky, tak som sa ju snažila maximálne odhaliť. Až po hodinke alebo viac som ju vyzliekla. Kvôli tomu prerušeniu sa ani neprisala sama bez pomoci.

8. Vnímavé dojčenie 🥰 

Ovoniavaj, hladkaj, precíť tú radosť z toho, že už máš svoje bábätko v náručí. Pri druhom (a viac) bábätku sa môže stať, že nás staršie dieťatko zamestnáva viac a tak sa ani pri kojení nevenujeme iba bábätku. Treba poslať impulzy do mozgu aj ďalšími zmyslami – čuch (vôňa bábätka), hmat, sluch (ako bábätko hltá), zrak (pohľad na bábätko ako pije naše mliečko). Precíť ten krásny kontakt. 

9. Spánok – čím bližšie tým lepšie

Pri Elinke som sa prvých pár týždňov snažila o to, aby spala v postieľke. Kojiť po ležiačky sa mi i tak nedalo po sekcii. Ale nevydržalo nám to dlho. Aj keď zaspala na prsku, po preložení sa zobudila. A tak skončila s nami v posteli. 

Pri Nikolke som nemala veľké jazvy, ktoré by mi bránili kojiť po ležiačky, ani boľavé bradavky (aspoň nie tak, aby to bránilo v častom dojčení) a tak už od prvej noci po pôrode spíme spolu. Keď som zistila, že chudne, okrem budenia som si k nej ľahla ešte bližšie a spali sme tak že moje prsia mala hneď “k dispozícii” 😅. Je úžasné, ako mi tá blízkosť nalievala prsia, a zároveň Nikolku budila vôňa mliečka (už pár nociach).

Aké má výhody spoločný spánok? 

Asi nespočetné množstvo výhod! Od psychických, cez duševné až po fyzické- napr. kvalitnejší spánok všetkých, pozitívny vplyv na rozvoj dieťaťa, budovanie dôvery. Ale spoločný spánok je aj dobrou prevenciou proti SIDS. 

Hrozí udusenie bábätka?

Mnohé mamičky sa obávajú toho, že bábätko vedľa seba priľahnú alebo zadusia prsníkom. Tragédie sa bohužiaľ dejú aj pri zdanlivo bezpečných činnostiach v živote. Preto si myslím, že mať mierny strach je zdravé a práve to nás núti byť opatrný. Pri jazde autom hrozia tiež tragédie, no to neznamená, že bábätko nikdy nikam nezoberieme autom. Budeme len opatrnejší ako inokedy a zabezpečíme ho tak, aby sa mu nič nestalo. 

To isté spravíme v posteli. Zabezpečíme, aby bábätko malo pri nás vždy dostatočný prísun kyslíku, aby sa neprehrievalo. Ubezpečíme sa, že nemáme príliš mäkký matrac a teda sa bábätko neskotúľa “pod nás”. Postaráme sa o to, aby nespadlo na zem alebo aby bolo v bezpečí od iných členov rodiny. Zároveň je absolútne vylúčené, aby matka, alebo iný člen rodiny zdieľajúci posteľ s bábätkom, užívalo akékoľvek omamné látky (alkohol, drogy, lieky na spánok).

Ak sa na to necítiš, tak to samozrejme netreba siliť. Bezpečnosť je na prvom mieste. Ale mať strach je vážne OK, lebo práve vďaka tomu sa zobudíš na všetko! 

Ako to je u nás?

Ja mám s Nikolkou taký svoj rituál na bezpečný spánok – ako ju ukladám, v akej polohe spím ja, ako dám vankúše, paplón ako uložím, všetko tak, aby som v pohode vedela zaspať. S Elinkou máme teraz ťažšie obdobie (ale ona si vyslovene pýta tatinka na noc), a viacerí mi radia, aby som Elinku zobrala k nám do postele. No a bohužiaľ na to sa už necítim, to mi už do bezpečnosti nijako nezapadá, a preto toto riskovať nebudem, kým je Nikolka malinká. Takže nech ti radí kto chce, ako chce, vždy rob tak, ako cítiš, že to bude najlepšie pre teda a tvoje dieťatko. 🙏🏻

Monitor dychu v spoločnej posteli?

Už som počula o tom, že niektoré mamičky si dávajú monitor dychu do postele, v ktorej spia spolu s bábätkom. Je to však celkom zbytočné. Monitor dychu reaguje na pohyb a v tomto prípade pohyb môže ísť od rodičov a dych bábätka to jednoducho nezachytáva správne.

10. Nosenie 

Prvé mesiace po pôrode sa nazývajú aj štvrtý trimester. Nedá sa chcieť od bábätka, ktoré len teraz opustilo bezpečie matkino lona, že bude hneď samo spinkať cez deň v postieľke. Naše bábätko potrebuje byť s nami, tak ako doteraz. Potrebuje to pre pocit bezpečia, inak v ňom nastávajú pocity porovnateľné so strachom o vlastný život. 

Ja som pri Elinke zvolila šatku (keď už mi to jazva dovolila), ale pri Nikolke to musel byť nosič. Elinka ma totiž často potrebovala (napr. utrieť po veľkej potrebe), potrebovala som Nikolku občas vykladať a nakladať a viazanie šatky bolo príliš zdĺhavé. S nosičom to bolo raz-dva. Čím častejšie som nosila počas dňa, o to ľahšie sa mi mlieko tvorilo. 

11. No stress

Mysli na to, že čokoľvek z týchto bodov ti nevyšlo, tak to nemusí znamenať, že nebudeš mať dosť mlieka. Ja som neporodila Elinku prirodzene, ani len vaginálne, ani bonding sme nemali, a predsa som ju kojila. Vždy sa snaž myslieť pozitívne. Naše myšlienky sú ako magnety, takže to, čoho sa bojíme, si vlastne priťahujeme. Uvoľni sa, a jednoducho koj 😀 …. No a ak mlieko aj tak odišlo, tak nezúfaj, aj tak môžeš mať zdravé bábätko! Hlavne si nič nevyčítaj, aj tak si skvelá matka! Kebyže mám bábätko na UM, tak by som kontaktovala naturopata, aby mi poradil vo výžive bábätka. Aby malo kvalitné omega 3, vitamíny a minerály. 

Zhrnutie: ako teda podporiť ľahšie spustenie laktácie?

  • zdravá životospráva (samozrejme žiadne cigarety, alkohol a drogy), doplnená o kvalitné prírodné vitamíny a živiny, aby sme mali dostatok pre seba ale aj pre bábätko (kľudne ma kontaktuj pre viac info)
  • najlepšie je prirodzený pôrod bez medikamentov
  • Obráť sa na laktačnú poradkyňu ešte pred pôrodom 
  • Neprerušovaný bonding hneď po pôrode 
  • Dojčiť na požiadanie a nesledovať čas pritom 
  • Nosenie bábätka 
  • Bylinky Senovka grécka a Benedikt lekársky sú super na rozbehnutie laktácie 
  • Nezabudni na pitný režim 
  • Zabudni na zavinovačku 😉 
  • Spi so svojim bábätkom bez nejakých bariér 
  • A hlavne sa uvoľni a mysli pozitívne 😉 predstavuj si už v tehotenstve ako držíš svoje bábätko a ako ho dojčíš 

♥️

0 Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.